![](https://fks.com.ua/image/cache/no_image-360x200.png)
Елементи східної культури завжди цікавили мешканців інших країн. Окрім екзотичної зовнішності східних жінок чарівні якості має і зброю, яку мають чоловіки. За легендами гострі шаблі, звані «гурда», розтинали сталь, як масло, і виглядали дуже ефектно. Стародавні мусульманські воїни користувалися ними для гоління бороди. Легенди трохи прикрашені. Але на ближньому сході справді є оригінальна холодна зброя, яка може стати гідним поповненням колекції поціновувачів таких аксесуарів. Один із яскравих прикладів таких сувенірів – ніж «пчак».
Це національний вид холодної зброї, яку раніше носили майже всі узбецькі та уйгурські народи. Пчак відрізняється від простого ножа шириною клинка. Він виготовлений із загартованої сталі, лезо клиноподібної форми має одностороннє заточування. Сьогодні пчак рідко використовується як холодна зброя. Багато хто застосовують його на кухні для нарізки овочів або м'яса. Слід зазначити, що з створенні таких сувенірів використовується сталь марки Шх15. Це різновид низьколегованого хромистого металу з додаванням інших елементів.
РУКОЯТки
Пчак немає видимих відмінностей від звичайних ножів. Проте фахівці вважають його досконалою зброєю, а не інструментом для нарізування їжі. Головною відмінністю бойової зброї є трикутний переріз леза, який вставляється в рукоять. Але найчастіше використовується накладна ручка. Прикрашається шкіряною накладкою, елементами, виточеними з рогів, кісток чи дерева.
Такі сучасні матеріали, як оргскло та текстоліт, використовуються при створенні рукояті. Ніж пчак складається з кількох елементів:
доста - руківів'я;
гулбандом називають болестер;
бринч - сталева смужка для захисту хвостовика від корозії;
тиг - клинок або лезо ножа;
тамга - тавро на лезі, що має якесь конкретне значення.
Пічокчі – справжні майстри з виготовлення ножів. Вони вважають за краще робити ручки лише з натуральних матеріалів.
КЛИНОК
Лезо пчака потребує особливої уваги. Якість цього елемента може бути різною. Дорогі пчаки виготовляються з гарної сталі. Дешеві вироби теж є, оскільки не всі можуть дозволити собі найкраще. Його виготовленням займаються учні пічоклі, яким потрібна практика, освоєння майстерності.
Професіонали з багаторічним досвідом створюють пчаки лише на замовлення. Вони освоюють унікальні методи загартування сталі та зберігають їх, як таємницю. Для поціновувачів красивих виробів клинки часто роблять із дамаської сталі або булату. Ці матеріали використовуються при створенні бойових шабель.
ВІСТРІЙ ЛІЗА
Пчак, виготовлений традиційним методом, легко точиться. Раніше ножі робилися з м'якого металу, оскільки добра сталь була стародавнім узбецьким селянам недоступна. Лезо швидко доводили до гостроти гоління за допомогою денця керамічної чашки. Традиційний спосіб заточування використається і сьогодні. М'яка сталь швидше тупиться, але легко приводиться у бойову готовність.
НІЖНІ
Для виготовлення піхов використовуються м'які матеріали. Їх легко закріпити за гомілки, сховати в чоботі або заткнути за пояс. Пчак вставляється в піхви повністю, видніється лише 2/3 рукоятки, тому фіксатори для них не використовуються.
ВІДЗНАКИ НА ЯКІСТЬ ПЧАКІВ
Ніж, виготовлений учнем, завжди відрізняється від виробу, створеного майстром. При пошуку подарункового аксесуара потрібно звертати увагу на пчаки, зроблені справжніми професіоналами. Ця зброя у східних країнах дарується чоловікам відповідно до традицій. Проявом великого кохання та поваги вважається подарований ніж батькові сином. Такий подарунок – величезна честь будь-якого чоловіка.
07.02.2022